Kegyelem és igazság
Kegyelem és igazság
Jézus a kegyelem igéit hirdette. (Luk 4, 16-22)
A kegyelem nagyon meghatározó és valóságos igazság!
A Bibliában olvashatjuk, hogyan mutatkozik be Isten: „Elvonult
előtte az Úr, és így mondta azt ki: Az Úr, az
Úr irgalmas és kegyelmes Isten! Türelme hosszú, szeretete és hűsége nagy!
Megtartja szeretetét ezerízig, megbocsátja a bűnt, hitszegést és vétket.” Mózes 34: 6-7
Az egész Bibliában az Isten személyiségének bemutatása ezeken az igéken
keresztül történik! „Pedig te, Uram, irgalmas és kegyelmes
Isten vagy, hosszú a türelmed, nagy a szereteted és hűséged.” Zsolt 86:15
Irgalmas és kegyelmes! Ne a magunk elképzelésére
építsünk, hogy milyen lehet Isten, hanem arra, amit Ő mond Magáról! Ő pedig így
foglalja össze a személyiségét: irgalmas, kegyelmes, türelmes, nagy az Ő
szeretete és a hűsége – és megtartja ezt ezerízig.
Ez mit jelent? – Azt, hogy amikor ezredszer is elbukunk, Ő még akkor is
kegyelmes. Mikor valaki azt mondja: „Én már nem tudom ezt az embert tovább
szeretni!” – az Úr akkor is megtartja szeretetét, ezredik alkalommal is. Amikor
ezredszer is hűtlenné válunk, Ő akkor is hűséges marad.
Sok esetben az emberek csak fejben tudják, hogy mit
jelent az Isten kegyelme, de a szívükben nem; a gyakorlatban nem látják az
életükben. Van, hogy vádlás alatt lévő emberek sötét képet festenek az
Istenről, mert nem tudják, milyen Ő.
De ha tudjuk, hogy Ő irgalmas és kegyelmes, akkor az alapján fogunk gondolkozni, beszélni, közeledni Hozzá, imádkozni, cselekedni!
De ha tudjuk, hogy Ő irgalmas és kegyelmes, akkor az alapján fogunk gondolkozni, beszélni, közeledni Hozzá, imádkozni, cselekedni!
Isten
kegyelme Jézus Krisztusban öltött testet. „Mert
a törvény Mózes által adatott, a kegyelem és az igazság Jézus Krisztus által
jelent meg.” Jn 1:17
Ez egy stratégiai ige- Jézusban lett kijelentve az Isten kegyelme és igazsága. Mózesben ki lett jelentve az Isten igazsága és törvénye, de ez kevés volt az ember számára, mert ez nem tudta helyretenni az embert. Nem tudott az ember engedelmesen igazodni Isten törvényéhez. Ezért kellett eljönni Jézusnak, akiben nemcsak az igazság és a törvény lett kijelentve, hanem a kegyelem is.
Ez egy stratégiai ige- Jézusban lett kijelentve az Isten kegyelme és igazsága. Mózesben ki lett jelentve az Isten igazsága és törvénye, de ez kevés volt az ember számára, mert ez nem tudta helyretenni az embert. Nem tudott az ember engedelmesen igazodni Isten törvényéhez. Ezért kellett eljönni Jézusnak, akiben nemcsak az igazság és a törvény lett kijelentve, hanem a kegyelem is.
A
kegyelem olyan meg nem érdemelt jóindulat, amit az ember nem szerezhet meg
magának. Isten jóindulata, szeretete
által Jézus Krisztusban jelent meg.
Az evangéliumban láthatjuk, hogy bárhol jelent meg Jézus,
ott megjelent az igazság és a kegyelem is.
Egy új korszak nyílt: a kegyelem és az igazság korszaka. A korábbi, mózesi korszak a „cselekedj, és élsz”, az új pedig a „hittel fogadd el a kegyelmet, és élsz” korszaka. Ma is ebben a korszakban élünk!
Egy új korszak nyílt: a kegyelem és az igazság korszaka. A korábbi, mózesi korszak a „cselekedj, és élsz”, az új pedig a „hittel fogadd el a kegyelmet, és élsz” korszaka. Ma is ebben a korszakban élünk!
Ez nem azt jelenti, hogy az igazság és a törvény el lett
vetve – hanem ki lett egészítve! A kegyelem nélkül az ember nem tudja betölteni
Isten törvényét. Mint egy híd, amit a szakadék fölött csak egy darabig
építettek meg – nem lehet rajta átmenni a túloldalra. Ezt a hiányt pótolja ki
Isten kegyelme.
Isten tudja, hogy időnként megcsúszunk, elbukunk. Tudja,
hogy a kegyelem pótolja ki, amit magunktól nem tudunk megtenni, ami hiányzik
belőlünk. „Hiszen kegyelemből van
üdvösségetek a hit által, és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez; nem
cselekedetekért, hogy senki se dicsekedjék.” Ef 2:8-9
Vannak emberek, akik telve vannak igazsággal – de nem
ismerik a kegyelmet. Belőlük válnak a törvényeskedő, rideg, szeretetlen,
kíméletlen emberek.
A farizeusok nem értették ezt meg. A házasságtörő asszonyt a törvény alapján meg akarták kövezni. De Jézus behozta az igazság másik oldalát: a kegyelmet. Megmutatta, hogy mindenkinek szüksége van kegyelemre. A farizeusok lelkiismerete jelezte, hogy ők is kaphatnának köveket, és mind elmentek. „Mikor pedig Jézus felegyenesedett, és senkit sem látott az asszonyon kívül, így szólt hozzá: „Hol vannak a vádlóid? Senki sem ítélt el téged?” Ő így felelt: „Senki, Uram.” Jézus pedig ezt mondta neki: „Én sem ítéllek el téged, menj el, és mostantól fogva többé ne vétkezz!”” Jn 8:10-11
A farizeusok nem értették ezt meg. A házasságtörő asszonyt a törvény alapján meg akarták kövezni. De Jézus behozta az igazság másik oldalát: a kegyelmet. Megmutatta, hogy mindenkinek szüksége van kegyelemre. A farizeusok lelkiismerete jelezte, hogy ők is kaphatnának köveket, és mind elmentek. „Mikor pedig Jézus felegyenesedett, és senkit sem látott az asszonyon kívül, így szólt hozzá: „Hol vannak a vádlóid? Senki sem ítélt el téged?” Ő így felelt: „Senki, Uram.” Jézus pedig ezt mondta neki: „Én sem ítéllek el téged, menj el, és mostantól fogva többé ne vétkezz!”” Jn 8:10-11
Mások telve vannak kegyelemmel, de az igazság távol van tőlük. Mint a
folyó, ami nincs a medrében. Rengeteg kárt okoz, ha a kegyelem nincs az igazság
medrében!
A kegyelem azonban nem hat az életünkre, ha hit által nem ragadjuk meg! Hit nélkül
csak egy távoli valóság. Ha nincs bennünk ez a hit, akkor más lesz helyette –
az ördögi vádlás.
Az ellenség vádol – az igazság alapján. Ez téveszti meg a hívőket, hogy a vádló gondolatok az igazság alapján megállnak („Tényleg nem tudtam 100%-osan megcsinálni azt a dolgot.”). De ilyenkor a hit általi kegyelem azt mondja: „Bár ez igaz, de az én igazságom Krisztusban van. Ameddig én tudtam, mentem, és a kegyelem kipótolja a hiányt.” Nem kell, hogy naponta sötétségben, lenyomásban, vádlásokban, kárhoztatásban járjunk! A kegyelem megtisztít, kipótol, befedez.
Az ellenség vádol – az igazság alapján. Ez téveszti meg a hívőket, hogy a vádló gondolatok az igazság alapján megállnak („Tényleg nem tudtam 100%-osan megcsinálni azt a dolgot.”). De ilyenkor a hit általi kegyelem azt mondja: „Bár ez igaz, de az én igazságom Krisztusban van. Ameddig én tudtam, mentem, és a kegyelem kipótolja a hiányt.” Nem kell, hogy naponta sötétségben, lenyomásban, vádlásokban, kárhoztatásban járjunk! A kegyelem megtisztít, kipótol, befedez.
Először a megtéréskor húzzuk be az életünkbe a kegyelmet, de utána
mindig újból és újból be kell.
Személyesen ez mit jelent neked? Azt, hogy ítélet helyett
kegyelmet, jóindulatot kapsz.
Néha lehet, hogy alkalmatlannak érzed magad. A kegyelem
által lehetsz alkalmas! Amikor ilyen érzésekkel küzdesz, mondd: „Igaz, tényleg
alkalmatlan vagyok, a magam teremtettségénél fogva, de Jézus Krisztus kegyelme
által alkalmas vagyok!” A kegyelem nem az érzéseink alapján van kiosztva.
Mindig kezdhetsz újat, a kegyelem által nincs véglegesen elrontott helyzet!
A 103. zsoltárban olvashatunk az isteni bánásmódról: „Irgalmas és kegyelmes az Úr, türelme
hosszú, szeretete nagy. Nem perel mindvégig, nem tart haragja örökké. Nem
vétkeink szerint bánik velünk, nem bűneink szerint fizet nekünk. Mert amilyen
magasan van az ég a föld fölött, olyan nagy a szeretete az istenfélők iránt.
Amilyen messze van napkelet napnyugattól, olyan messzire veti el vétkeinket.
Amilyen irgalmas az apa fiaihoz, olyan irgalmas az Úr az istenfélőkhöz.” Zsolt
103:8-13
Isten nem a bűneink szerint bánik velünk, hanem a Jézus
Krisztus által megszerzett kegyelem szerint. Az Atya mielőtt ránk nézne, előbb
Krisztusra néz.
Nem a jócselekedeteink tartanak meg minket, hanem a
kegyelem. Ez azt jelenti, hogy nem is kell törekedni az igazságra? Ezt a kérdés
Pál apostol is felteszi, és meg is válaszolja: „Maradjunk a bűnben, hogy megnövekedjék a kegyelem? Szó sincs róla!
Akik meghaltunk a bűnnek, hogyan élhetnénk még benne?”Róm 6:1-2 Törekedjünk
arra, hogy távol tartsuk magunktól a bűnt! Ez a mi felelősségünk.
Miután megismerjük a kegyelmet és ebben éljük az életünket,
továbbítanunk is kell a környezetünk felé! Ne csak igazsággal, hanem igazsággal
és kegyelemmel megtelt emberek legyünk. Intő példa az adós szolga esete, aki,
miután neki elengedték a tartozását, ő nem engedte el annak az embernek az
adósságát, aki neki tartozott.
A kegyelemből ki is lehet esni. Talán arra gondolunk,
hogy ez valami hatalmas bűn elkövetésével lehetséges. Hogy mi mozdít ki a
kegyelemből? Az, ha a saját igazságunkban, cselekedeteinkben bízunk. „Hiszen kegyelemből van üdvösségetek a hit által,
és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez; nem cselekedetekért, hogy senki se
dicsekedjék.” Ef 2:8-9
A kegyelem által lettünk hívőkké. Ragadjuk meg újra és
újra hit által, és tanuljunk meg az uralma alatt élni!
Süveges Imre
2014.09.21.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése